Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
Dzisiaj jest: 19 Marca 2024
Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek
  • Telefon do urzędu.  18 354 13 00
  • Przejdź do kontaktu.
  • Mapa witryny.
  • Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Moszczenica w powiecie gorlickim jest gminą małą, typowo rolniczą, obejmującą obszar 37,6 km2, z czego znaczną część, bo 587 ha zajmują lasy. W niedużych gospodarstwach rolnych dominuje produkcja mleka. Są one w większości zmodernizowane, bo w ostatnich latach około 150 z nich otrzymuje środki unijne przeznaczone dla gospodarstw niskotowarowych, a większe skorzystały z pieniędzy na dostosowanie do standardów UE. Oprócz mleka, w gospodarstwach rolnych produkowany jest żywiec wołowy, wieprzowy, prosięta oraz ziemniaki jadalne. Tereny są tu nieskażone, z dala od dużych ośrodków przemysłowych, dlatego wśród rolników wzrasta zainteresowanie rolnictwem ekologicznym. Już kilkanaście gospodarstw od dwóch lat przestawia swoją produkcję z konwencjonalnej na ekologiczną.

Szansę w zdobyciu dodatkowych źródeł dochodu może stanowić tu rozwój turystyki wiejskiej. Gmina posiada bowiem wiele cennych walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Przez środek gminy przepływa rzeka Moszczanka, po której obu stronach rozciąga się pas łąk. Ma tu źródło wiele potoków, występują też nieliczne stawy. Łagodne wzgórza porastają lasy mieszane. W drzewostanach dominuje buk, jodła, sosna zwyczajna, dąb świerk, jawor, czereśnia ptasia oraz osika. Na stromych zboczach oraz w dolinach potoków występuje wiele interesujących roślin, a niektóre z nich objęte są ochroną, np.: wawrzynek wilczełyko, kopytnik pospolity, skrzyp olbrzymi, bez koralowy, ostrożeń głowacz, konwalia majowa, kruszyna pospolita, marzanka wonna, kalina koralowa i inne. Fauna również wyróżnia się dużym bogactwem i zróżnicowaniem.

W Gminie Moszczenica poza pamiątkami z okresu I wojny światowej, przetrwało wiele śladów w postaci

materialnych źródeł historycznych. Większość stanowią obiekty kultu religijnego. Najstarszym z nich jest wolno stojąca kamienica kropielnicaobraz Matki Bożej Szkaplerznej, który obecnie przeniesiono do nowego kościoła. Wewnątrz zabytkowego kościoła znajduje się chrzcielnica wykonana w XVIII wieku z umieszczoną wewnątrz czarą pochodzącą prawdopodobnie z XVII wieku. Również z XVII wieku pochodzi położona przy północnej ścianie barokowa ambona z rozpościerającym się nad nią baldachimem, którego zwieńczenie stanowi postać anioła. Do cennych zabytków należy drewniana kaplica uwięzienia Pana Jezusabarokowy obraz Matki Bolesnej i Chrystusa nieznanego autora z XVII wieku oraz polichromowana rzeźba Chrystusa u Słupa z drugiej połowy XVII wieku. Nieopodal cmentarza na uwagę zasługuje spichlerz plebański z połowy XIX wieku. Natomiast w Staszkówce warto odwiedzić kościół z lat 1928-1930; przy kościele kamienną figurę św. Wojciecha, wstawioną w miejscu, gdzie 1000 lat temu chrzcił i nauczał misjonarz Prus i patron Polski, oraz studzienkę z "cudowną wodą" leczącą wiele chorób, znajdującą się przy kościele, obok figury św. Wojciecha. gotycko-renesansowa z XVI wieku, znajdująca się na zwężeniu głównych dróg przy starym kościele. Kolejny zabytek to stary kościół z ołtarzem barokowym z XVII wieku oraz usytuowana na cmentarzu, którą wybudowano w 1666 roku.

Odwiedzających gości i turystów zaprasza pan Dziadzio i Syn na "Wiatrówkach".
Usytuowane są tam trzy domki letniskowe pięcioosobowe oraz kawiarenka ze świetlicą i zapleczem ogniskowym. Obok znajduje się brodzik oraz plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki siatkowej i nożnej. W obrębie domków dodatkową atrakcją może być zbieranie owoców leśnych (jagody, grzyby, maliny). Z "Wiatrówek" rozpościera się piękny widok na stronę południową, skąd widoczne są wzgórza porośnięte lasami. Ponadto zatrzymując się w Moszczenicy na "Krzyżówce" można zjeść posiłek oraz zabawić się na dyskotece w Zajeździe "Dalia" czynnym codziennie od godz. 12 do 22.

W Moszczenicy warto również odwiedzić gospodarstwo ekologiczne p. Anny i Mariana Mruków, położone w przysiółku "Poddaństwo" w sąsiedztwie masywu leśnego. Wszyscy odwiedzający gospodarstwo, mogą tutaj przez cały rok zakupić świeży wiejski chleb, zsiadłe lub świeże mleko i jego przetwory (ser biały i żółty, maślankę, serwatkę, śmietanę). Wiele gatunków warzyw (marchew, buraczki ćwikłowe, pory, selery i inne), przetwory z owoców (powidło, marmolady), a także jajka, drób, miód z gospodarczej pasieki a nawet różne gatunki ziół. Gospodarstwo ekologiczne państwa Mruków położone jest w atrakcyjnym miejscu - wokół dużo łąk i drzew oraz przepływający w pobliżu potoczek. Gospodarstwo oferuje również gościom dwa pokoje gościnne z całodziennym wyżywieniem.

Odwiedzając Moszczenice, warto również zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym p. Jędrusiaków, w rejonie "Moszczenica Góra". Atrakcją turystyczną jest tu zespół trzech stawów porośniętych częściowo trzciną, w którym żyją czerwone karasie oraz wiele gatunków ryb użytkowych. Można tu również spotkać dzikie kaczki, które za miejsce lęgowe obrały sobie małą wysepkę, a także piżmaki i wydry. W otoczeniu gospodarstwa spacerują ciekawe zwierzęta - ulubieńcy dzieci: kucyk "Karuś", stadko czarnoskórych świnek wietnamek, a w przyzagrodowej wolierze kilka dostojnych strusi afrykańskich.

W niedalekiej odległości od gospodarstwa p. Mruków w "Księżym Lesie" jest wytyczona ścieżka edukacji ekologicznej wykonana przez Szkołę Podstawową im. Bronisława Wanata. Trasę ścieżki o długości ok. 1500 m. poprowadzono przez miejsca najbardziej urokliwe i wartościowe przyrodniczo. Wykonano 16 stanowisk, przy których można obserwować ciekawe zjawiska przyrodnicze, szereg chronionych gatunków roślin, a nawet zwierząt.

Warto również nadmienić, że mieszkańcy gminy słyną z licznych inicjatyw społecznych i przysłowiowej gościnności. Tradycją stał się Festyn Gminny, który zorganizowano po raz pierwszy w 1998 r. w 650 rocznicę lokacji wsi Moszczenica. Od tego czasu, pod koniec sierpnia, organizowany jest corocznie w centrum Moszczenicy. W zeszłym roku w święto Matki Boskiej Szkaplerznej, zorganizowano po raz pierwszy festyn parafialny.

Należałoby również wspomnieć o cennej inicjatywie KGW w Moszczenicy. Celem zdobycia środków finansowych na swoją działalność, prowadzi ono w Klubie Kultury sprzedaż potraw "domowej kuchni".

Dodatkowym atutem do odwiedzenia Gminy jest jej bliskie położenie od Gorlic. Odległość zaledwie 10 km można pokonać jadąc krajową drogą Moszczenica-Konieczna. W Gorlicach warto skorzystać z krytej pływalni ze zjeżdżalnią-jedną z najnowocześniejszych w kraju. Również niedaleko jest nad zaporę w Klimkówce, do Uzdrowiska w Wysowej, Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie, Magurskiego Parku Narodowego, Biecza - najstarszego miasta Podkarpacia, Muzeum przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy i wielu innych atrakcji, których nie brakuje na terenie Powiatu Gorlickiego.

Artur Baczyński - PZDR Gorlice

GKRPA

Wyszukiwarka

malopolskie

portal interesanta

Pogoda

 

Odpady2022

ukraina pomoc

pwd



 

czyste powietrze

zasady ostrzegania

polski lad

osp 2022

cp.jpg

oze.png

oze1



Jakość powietrza Moszczenica ul. Samorządowa

OWG

malopolskie osp 2023 na stronę

modernizacja instalacji alarmowej 2023

Nasi Partnerzy

Urząd Gminy Moszczenica
Samorządowa 4
38-321 Moszczenica

woj. małopolskie

  tel.: 18 354 13 00
fax.: 18 354 10 85
     
  e-mail: gmina@gminamoszczenica.eu
https://www.gminamoszczenica.eu
  Godziny Urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30
Copyright © 2020 Gmina Moszczenica. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kreacja: Agencja DM