Dzisiaj jest: 18 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Podstawa prawna tworzenia i organizacji systemów alarmowania Podstawą prawną działań w zakresie ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach jest Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (D. U. z 2013 r. poz. 96). Zarządzenie to zostało wydane na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012 r. poz.461, z późn. zm.).

Definicje wybranych pojęć

Alarm – sygnał z dowolnego źródła o wykryciu skażenia, wystąpienia sytuacji kryzysowej na skutek katastrofy naturalnej lub technicznej, działań terrorystycznych, zagrożenia wojennego lub wojny.

Alarmowanie – działania w celu natychmiastowego przekazania sygnału do władz, służb i do ludności na danym terenie informującego o zagrożeniu skażeniem, skażeniu, wystąpieniu sytuacji kryzysowej na skutek katastrofy naturalnej lub technicznej, działań terrorystycznych, zagrożenia wojennego lub wojny.

Powiadamianie – przekazanie przy użyciu dostępnych środków, informacji w celu zaalarmowania właściwych władz i ludności o możliwości wystąpienia zagrożenia, o jego wystąpieniu lub ustąpieniu oraz poinformowania o sposobie postępowania w danym przypadku

Ogólne zasady organizacji i funkcjonowania systemów alarmowania

• Sygnały alarmowe oraz komunikaty ostrzegawcze i informacyjne przekazywane są ludności za pomocą syren alarmowych mechanicznych i elektronicznych, których pracą sterują centrale alarmowe PCZK i WCZK. Centrale obsługują syreny rozmieszczone w punktach, z których uzyskuje się maksymalny zasięg słyszalności na obszarach najgęściej zaludnionych.
  • Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze mogą być wykorzystane wyłącznie w sytuacji rzeczywistego zagrożenia. Decyzje o ogłoszeniu sygnału alarmowego lub komunikatu ostrzegawczego oraz o ich odwołaniu podejmuje właściwy terytorialnie organ administracji publicznej.
  • sygnały alarmowe mogą być także przekazywane zastępczymi środkami alarmowymi jak: dzwony, syreny ręczne, gongi, buczki itp. (ustala to właściwy terenowo szef obrony cywilnej)

RODZAJE ALARMÓW, SYGNAŁY ALARMOWE

alarm1

KOMUNIKATY OSTRZEGAWCZE

komunikaty1

POSTĘPOWANIE PO USŁYSZENIU SYGNAŁU /ALARMU

PAMIĘTAJ!

PO USŁYSZENIU SYGNAŁU ALARMOWEGO NALEŻY DZIAŁAĆ SZYBKO ALE ROZWAŻNIE I BEZ PANIKI

PAMIĘTAJ

JEŻELI NIE BĘDZIESZ MIAŁ MOŻLIWOŚCI UKRYCIA SIĘ W BUDOWLI OCHRONNEJ, UKRYJ SIĘ W ZAGŁĘBIENIU TERENU LUB ZA INNĄ TRWAŁĄ OSŁONĄ

DO UNIWERSALNYCH ZASAD ZACHOWANIA SIĘ LUDZI  W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ, UŁATWIAJĄCYCH ADAPTACJĘ DO TRUDNYCH WARUNKÓW NALEŻĄ:

• szybkie działanie, ale bez paniki;
  • ciągłe słuchanie komunikatów radiowych;
  • zachowanie spokoju i prowadzenie możliwie normalnego życia;
  • udzielanie pomocy ludziom potrzebującym;
  • rozsądne korzystanie z zapasów;
  • słuchanie rad i poleceń osób uprawnionych do kierowaniaw sytuacjach zagrożeń (straż pożarna, policja, specjalistyczne grupy ratunkowe);
  • w razie konieczności bezdyskusyjne opuszczenie miejsca zamieszkania;
  • wyłączenie źródeł i odbiorników prądu i gazu oraz zabezpieczenie mienia.

Osoby znajdujące się w domu powinny:

• ubrać się, zabrać dokumenty osobiste, zapas żywności‚ indywidualne środki ochrony przed skażeniami, środki opatrunkowe oraz w miarę potrzeb i możliwości latarkę elektryczną koc, odbiornik radiowy z zakresem fal UKF itp.,
  • wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe oraz wygasić ogień w piecu,
  • zamknąć okna i zabezpieczyć mieszkanie,
  • zawiadomić o alarmie sąsiadów,
  • udać się do najbliższego schronu lub ukrycia.

Osoby znajdujące się miejscu publicznym powinny:

• udać się do najbliższego schronu lub ukrycia,
  • pomagać słabszym, chorym i ułomnym,
  • podporządkować się ściśle poleceniom organów i służb obrony cywilnej.

Prowadzący pojazdy mechaniczne:

po usłyszeniu sygnału alarmu powietrznego winni zatrzymać je i zaparkować tak aby nie blokowały ciągów komunikacyjnych i wejść do ukryć. Kierowca i pasażerowie powinni udać się do najbliższego ukrycia. Osoby, które z jakichkolwiek przyczyn nie zdążyły udać się do budowli ochronnych, ukrywają się w zagłębieniach terenu lub za innymi trwałymi osłonami.

W strefie zagrożonej skażeniami:

nałożyć maskę p. gaz. lub zastępcze środki ochrony przed skażeniami

• starać się wyjść ze strefy skażonej prostopadle pod kątem 90° do kierunku wiatru
  • omijać kałuże wody po powstałym opadzie promieniotwórczym
  • nie brać do ręki przedmiotów w strefie skażeń
  • zgłosić się do najbliższego punktu zabiegów sanitarnych
  • nie spożywać produktów żywnościowych

Po usłyszeniu uprzedzenia o zagrożeniu skażeniami lub zakażeniami należy:

• sprawdzić posiadane indywidualne środki ochrony
  • sprawdzić zabezpieczenie posiadanych zapasów żywności, wody, paszy
  • sprawdzić szczelność przygotowanych pomieszczeń dla ludzi i zwierząt
  • jeśli nie ma innych zaleceń – udać się do pomieszczeń ochronnych (ukryć)
  • przestrzegać ogłaszanych zarządzeń oraz wykonywać polecenia organów obrony cywilnej

GKRPA

malopolskie

portal interesanta

Odpady2022

ukraina pomoc

pwd

czyste powietrze

zasady ostrzegania

polski lad

osp 2022

cp.jpg

oze.png

oze1

Jakość powietrza Moszczenica ul. Samorządowa

OWG

malopolskie osp 2023 na stronę

modernizacja instalacji alarmowej 2023

Copyright © 2020 Gmina Moszczenica. Wszelkie prawa zastrzeżone.