Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
Dzisiaj jest: 17 Czerwca 2019
Imieniny obchodzą: Albert, Laura, Adolf
 • Telefon do urzędu.  18 354 13 00
 • Przejdź do kontaktu.
 • Mapa witryny.
 • Biuletyn Informacji Publicznej

Dobre życie zaczyna się od dobrej książki” — nowy projekt OKiB w Moszczenicy!

Ośrodek Kultury i Biblioteki w Moszczenicy otrzymał dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Dobre życie zaczyna się od dobrej książki”! Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Moszczenica do udziału w działaniach zaplanowanych w projekcie, którego najważniejszymi celami są rozwój świadomości konsumenckiej, promocja zdrowia oraz zmiana nawyków żywieniowych dzieci, dorosłych i seniorów. Projekt jest realizowany od kwietnia do listopada 2019 roku.

 

W programie:

 • spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek (czerwiec 2019),
 • spotkanie autorskie z Ewą Wachowicz (wrzesień 2019),
 • spotkanie autorskie z Justyną Bednarek (październik 2019),
 • Kuchnia polska w dawnych czasach” — prelekcja dla najmłodszych dotycząca żywienia w okresie powojennym,
 • Akademia małego smakosza” — warsztaty dla łasuchów i niejadków,
 • Zwierzaki–cudaki” — międzypokoleniowe warsztaty dla seniorów i dzieci na placu targowym,
 • Książka dla niejadka! Czyli co czytać, by oswajać nielubiane jedzenie” — wykład dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym,
 • plenerowa wystawa książek dostępnych w Ośrodku Kultury i Biblioteki o tematyce prozdrowotnej,
 • dzieci seniorom — inscenizacja warzywnych wierszy autorstwa Jana Brzechwy i Juliana Tuwima,
 • Czas być zdrowym” — konkurs dla młodzieży na wiersz promujący zdrowy styl życia,
 • U babci na strychu” — konkurs oraz wystawa najstarszych (prywatnych) książek kulinarnych i makatek kuchennych,
 • Elementarz kulinarny babci i wnuczka” — opracowanie wraz z mieszkańcami gminy lokalnej publikacji kulinarnej, zawierającej sprawdzone i zdrowe przepisy dla całej rodziny.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowych informacji o projekcie „Dobre życie zaczyna się od dobrej książki” udzielają pracownicy OKiB w Moszczenicy w godzinach pracy placówki.

Ośrodek Kultury i Biblioteki w Moszczenicy
ul. Samorządowa 1
tel.: 18 35 41 044; 18 35 41 084

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje dot. przedmiotu sprzedaży i warunków przetargu można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Bieczu tel. 013 4406855


Ogłoszenie I

Ogłoszenie II
W załączniku harmonogram.


Aktywny link do konkursu fotograficznego dla mieszkańców "Ekologia w obiektywie": 
 
Aktywny link do konkursu plastycznego dla uczniów "Kochasz dzieci? Nie pal śmieci!": 

 

Ruszają kolejne formy wsparcia dla rolników

 

Na przełomie maja i czerwca rozpoczną się kolejne nabory wniosków o przyznanie pomocy dla rolników z budżetu PROW 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać premie dla młodych rolników, wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw oraz na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.

Nie jesteś ubezpieczony w KRUS? Nic nie szkodzi

W tegorocznym naborze zniesiono wymóg podlegania ubezpieczeniu w KRUS przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw. Kolejną istotną zmianą jest złagodzenie wymogu dotyczącego struktury własnościowej gospodarstwa rolnego w okresie docelowym. Wprowadzono również kryterium dochodowości lub przychodowości; podwyższono górny próg wyjściowy wielkości ekonomicznej do poziomu poniżej 13 tys. euro, przy zachowaniu wymogu osiągnięcia wzrostu wielkości ekonomicznej w okresie docelowym do co najmniej 10 tys. euro i – w każdym przypadku – o minimum 20 proc., w stosunku do wartości wyjściowej, utrzymując ten poziom co najmniej przez 5 lat od otrzymania pierwszej raty pomocy.

Premia może być przyznana osobom, które są m.in. posiadaczami gospodarstwa rolnego, obejmującego co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, położonych na terytorium Polski, których wielkość ekonomiczna jest mniejsza niż 13 tys. euro. Pomocą objęte będą gospodarstwa, w których rolnicy prowadzą działalność rolniczą w celach zarobkowych, w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, oprócz chowu i hodowli ryb. Przez działalność zarobkową rozumie się uzyskiwanie co najmniej 25 proc. wszystkich dochodów z rolnictwa lub co najmniej 25 proc. wszystkich przychodów.

Na restrukturyzację można otrzymać 60 tys. zł premii w dwóch ratach. Najpierw 48 tys. zł, a następnie – po realizacji założeń biznesplanu składanego wraz z wnioskiem – 12 tys. zł. Dofinansowanie przeznaczone jest na działalność rolniczą w gospodarstwie lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie, z czego 80 proc. na inwestycje w środki trwałe, np. budowę nowych budynków gospodarskich. Beneficjent ma 3 lata na realizację biznesplanu i powinien prowadzić działalność rolniczą objętą wnioskiem przez co najmniej 5 lat, licząc od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. Wnioski o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw można składać od 31 maja do 29 czerwca br.

Wyższe premie dla młodych rolników

Oddziały regionalne ARiMR od 31 maja do 29 czerwca br. będą przyjmować wnioski od młodych rolników chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. O pomoc finansową mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 40 lat, posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpoczęli w nim działalność rolniczą maksymalnie 2 lata przed dniem złożenia wniosku. Wnioskodawcy muszą również posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub uzupełnić je w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

W tegorocznym naborze podwyższono kwotę premii do 150 tys. zł. Jednym z podstawowych warunków jej przyznania jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej przynajmniej 13 tys. euro i nie przekraczającej 150 tys. euro. Premia wypłacana będzie w dwóch ratach – najpierw 120 tys. zł, a następnie – po realizacji biznesplanu – 30 tys. zł. Pomoc przeznaczona jest na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie – co najmniej 70 proc. tej kwoty powinna być zainwestowana w środki trwałe, np. maszyny i urządzenia rolnicze.

Rolniku – posadź las i weź dofinansowanie

1 czerwca br. rusza nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych. Pomoc skierowana jest do rolników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia lub grunty te stanowią własność małżonka. O pomoc może wnioskować rolnik, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Beneficjentem mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw (wyłącznie w zakresie wsparcie na zalesienie). Wnioski będzie można składać w biurach powiatowych ARiMR do 31 lipca br.

Wsparcie na zalesienie to jednorazowa, zryczałtowana płatność, która ma zrekompensować koszty wykonania zalesienia oraz jego ochronę. Jej wysokość zależy od rodzaju sadzonek, gruntu, nachylenia terenu oraz wyboru sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej. W kolejnych latach do zalesionych gruntów rolnik może otrzymać – przez 5 lat – premię pielęgnacyjną oraz premię zalesieniową – przez 12 lat.

Szczegółowe informacje

 

 

Wyszukiwarka

Pogoda

 Nasi Partnerzy

Urząd Gminy Moszczenica
Samorządowa 4
38-321 Moszczenica

woj. małopolskie

  tel.: 18 354 13 00
fax.: 18 354 10 85
     
  e-mail: gmina@gminamoszczenica.eu
http://www.gminamoszczenica.eu
  Godziny Urzędowania:

poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30
Copyright © 2017 Gmina Moszczenica. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kreacja: Agencja DM